1. Slovakia
  2. FUTURO™ značka
  3. Tipy a triky
  4. Typy bandáže členkového kĺbu
  • Aké typy bandáže členkového kĺbu sú vhodné pre beh?

    bosé nohy s bandážou členkového kĺbu na drevenom chodníku

    • Vyvrtnutia členka sú časté, bolestivé zranenia, ktoré vás môžu vyradiť z hry na niekoľko dní či týždňov, dokonca aj na mesiac alebo dlhšie. Organizácia AOFAS (American Orthopaedic Foot & Ankle Society) odhaduje, že každý deň si vyvrtne členok 25 000 ľudí. Samozrejme, tieto náhodné zranenia nie sú vždy spojené s hraním alebo športovaním. Mohli ste sa zraniť zakopnutím o svojho domáceho miláčika alebo pri nesprávnom poslednom kroku, keď ste vychádzali z dverí. Vyvrtnutie členka je športovcom až pridobre známe. Najčastejšie k nemu dochádza pri športoch s vysokou intenzitou pohybu, ako sú beh, volejbal, futbal a basketbal. Ohrozený je však každý, kto súťaží.


    • Včasná liečba je kľúčom k prevencii dlhodobých problémov

      Podľa organizácie AOFAS sa vyvrtnutia klasifikujú ako trieda I, II alebo III v závislosti od rozsahu poškodenia väzov. Váš lekár alebo tréner bude chcieť členok skontrolovať, aby sa ubezpečil, že nemáte zlomené žiadne kosti, a odporučí vám vhodný liečebný postup.

      Domáca starostlivosť, nazývaná aj ako RICE režim, zväčša zahŕňa kombináciu odpočinku, ľadu, kompresie a vyvýšenia na podporu hojenia zranenia. Závažnejšie vyvrtnutia si však vyžadujú serióznejšiu liečbu a ak je vyvrtnutie vážne, lekár vám môže odporučiť ďalšiu obväzovaciu bandáž členkového kĺbu pre podporu kĺbu. Vážne vyvrtnutia si dokonca môžu vyžadovať aj sadru alebo ortézu na chodenie, ktorú je možné v noci sňať.


    • Aký druh bandáže členkového kĺbu potrebujete?

      Bandáže členkového kĺbu poskytujú rozličné úrovne opory, stability a pohodlia. Podľa periodika Podiatry Today existuje päť rôznych typov bandáže členkového kĺbu pre beh, ktoré môže váš lekár alebo tréner zvážiť v závislosti od závažnosti vášho zranenia.

      • Návleky – najmenej stabilné, najpohodlnejšie. Často sa nosia pod stabilnejšou ortézou kvôli pohodliu.
      • Nastaviteľné bandáže – bandáže s popruhmi so suchými zipsami, ktoré sa zvyčajne omotajú okolo členka. Dajte pozor, aby ste bandáž príliš nepritiahli.
      • Strmene – strmeňové bandáže sú navrhnuté tak, aby obmedzovali bočný pohyb. Často sa predpisujú ako alternatíva k dlahe alebo ortéze na chodenie.
      • Nastaviteľné stabilizátory – obvykle sú vyrobené z pevných materiálov na zabezpečenie vyššej stability. Novšie modely sú často kombinované s popruhmi so suchými zipsami na zvýšenie pohodlia.
      • Hybridné – kombinujú rôzne aspekty všetkých bandáží uvedených vyššie na zaistenie pohodlia a stability.

    • Včasná liečba je kľúčom k prevencii dlhodobých problémov

      Bez ohľadu na to, ako veľmi chcete pokračovať, rýchla a primeraná následná starostlivosť vám pomôže pochopiť, kedy používať bandáž členkového kĺbu na ochranu pred dlhodobými problémami so stabilitou. Nechajte si vyvrtnutý členok prezrieť trénerom alebo zdravotníckym pracovníkom a postupujte presne podľa ich odporúčaní, aby ste v členkovom kĺbe znova získali stabilitu a silu.