Bez ohľadu na váš vek alebo úroveň zdatnosti, ak športujete alebo vykonávate iné rekreačné aktivity, napríklad turistiku alebo horolezectvo, pravdepodobne ste už niekedy utrpeli športové zranenie. Druhy zranení, ktoré vám hrozia najviac, často predurčuje typ pohybu, ktorý si váš šport vyžaduje. Hráčov kontaktných športov, ako je ragby alebo futbal, často postihujú iné druhy zranení ako bežcov alebo tenistov. Každý druh zranenia si vyžaduje prispôsobenú liečbu, aby bola rehabilitácia čo najrýchlejšia.
Existujú dva typy športových zranení: akútne a chronické. Ich príčiny a následná starostlivosť sa výrazne líšia.
K akútnemu zraneniu dochádza náhle, bez varovania. Vyvrtnutia, presilenia, natiahnutia a prasknutia možno klasifikovať ako akútne zranenia. Fyzický kontakt pri športoch, ako sú futbal, basketbal a ragby, môže viesť k vážnym zraneniam, napríklad k zlomeninám, ale najbežnejšie akútne zranenia nemusia súvisieť s fyzickým kontaktom. Podľa webu WebMD sú štyri zo siedmich najbežnejších športových zranení akútne:
Chronické zranenie je vo väčšine prípadov dôsledkom dlhodobého preťažovania alebo opakovaného pohybu toho istého kĺbu. Medzi siedmimi najčastejšími športovými zraneniami uvedenými na webe WebMD sú tri chronické ochorenia:
Ak však utrpíte akútne zranenie, napríklad vyvrtnutie členka, a naďalej dochádza k zraneniam alebo zaťažovaniu príslušného kĺbu, môže sa u vás vyvinúť chronická slabosť, opuch a nepohodlie.
Niektorým bežným športovým zraneniam, ako sú presilenie a natiahnutie, sa dá predchádzať ľahkou rozcvičkou na zahriatie svalov pred tréningom. Na prevenciu športových zranení organizácia LiveStrong odporúča, aby sa športovci pred tréningom alebo súťažou zahrievali najmenej päť až desať minút, prípadne dlhšie, ak po predchádzajúcom tréningu cítia bolesť alebo ak príslušný šport vyžaduje komplikované pohyby, ako napríklad gymnastika, pri ktorej je rozhodujúci rozsah pohybu.
Strečingom možno predchádzať syndrómu holennej kosti, chronickému problému trápiacim bežcov a chodcov s príliš ambicióznym tréningom – príliš dlhá trať, príliš dlhý tréning alebo príliš veľa tréningov do týždňa bez dostatočného odpočinku. Najlepším spôsobom, ako úplne zabrániť syndrómu holennej kosti, je zmierniť chodecké alebo bežecké tréningy. Keď sa už syndróm holennej kosti dostaví, úľavu môže poskytnúť strečing alebo masáž.
Posilňovacie cvičenia môžu pomôcť predchádzať opätovnému zraneniu a chronickým problémom po vyvrtnutí alebo natrhnutí a počas zotavovania môže poskytnúť dodatočnú oporu bandáž alebo ortéza. Požiadajte svojho lekára alebo trénera, aby vám odporučil liečebný režim, ktorý vám pomôže pri zotavovaní. Môže vám odporučiť trénovať, akoby ste začínali od nuly – pomaly, bez toho, aby ste trénovali príliš tvrdo alebo príliš rýchlo.
Hoci sú mnohé športové zranenia náhodné a nedá sa im zabrániť, inteligentný tréning zahŕňajúci pravidelné zahriatie, strečing, vychladnutie a posilňovanie, aby boli svaly obklopujúce kĺby silné, vám pomôže chrániť sa počas tréningu, hry a súťaže.