Či už vás trápi chronická bolesť kĺbov, ktorá sa vyvíjala pomaly, alebo akútna bolesť v dôsledku nedávneho úrazu, chcete úľavu od bolesti. Správne zvládanie bolesti kĺbov uľahčuje zotavenie, predchádza ďalším zdravotným komplikáciám a zlepšuje vašu celkovú kvalitu života. Bandáže a ortézy FUTURO™ vám ponúkajú správnu oporu, pohodlie a veľkosť, kedykoľvek a kdekoľvek. Zistite viac o svojich kĺboch, častých ochoreniach jednotlivých kĺbov a o tom, ako vám opory FUTURO™ pomôžu.
Tieto informácie nenahrádzajú odbornú radu lekára, diagnostiku ani liečbu. So všetkými otázkami týkajúcimi sa akéhokoľvek ochorenia sa vždy obráťte na lekára. Odborné rady neignorujte a neodkladajte ich získanie kvôli niečomu, čo si tu prečítate.
Koleno je jeden z najväčších kĺbov ľudského tela a zároveň jeden z najzložitejších. Kvôli svojmu neuveriteľnému trojrozmernému rozsahu pohybu môže byť zdrojom bolesti v dôsledku úrazu, starnutia, operácie alebo fyzickej nečinnosti. Nižšie nájdete niektoré z oblastí, ktoré často spôsobujú problémy.
„Poškodenie menisku je zvyčajne následkom opotrebovania kĺbu – tkanivo rokmi stráca svoju pružnosť a už nie je také pevné. Úrazy, napríklad tie, ku ktorým dochádza pri lyžovaní alebo basketbale, často zohrávajú len druhoradú rolu. Hoci aj samotný úraz môže v niektorých prípadoch viesť k poškodeniu, ďalšou príčinou poranení býva chronické preťažovanie alebo nesprávne používanie tohto kĺbu počas každodenného života, a to aj vtedy, keď si tento problém neuvedomujeme. Bolesť si všimneme pri každodenných pohyboch. Opory kolien predstavujú spolu s vhodnými športovými činnosťami a fyzikálnou terapiou jednu zložku liečby.“
„Poranenia skrížených a kolaterálnych väzov sú spravidla následkom úrazu, pri ktorom na koleno pôsobia vonkajšie sily silnejšie než záťaž, ktorú dokážu väzy zvládnuť. Či ste sa lyžovali alebo hrali futbal, intenzívna bolesť, rýchle opuchnutie kolenného kĺbu a minimálna alebo žiadna schopnosť pohybu sú príznaky, ktoré svedčia o možnom poranení väzov. Mnohé poranenia väzov si vyžadujú operáciu. Opory kolena sú doplnkom následnej rehabilitácie.“
„Okrem normálneho vekom spôsobeného opotrebovania kolena môže k opotrebovaniu kĺbu alebo poškodeniu jeho chrupavky dôjsť aj vtedy, keď má človek nohy výrazne do O alebo X. Zmeny tohto charakteru môžu prichádzať pozvoľne, pričom bolesť sa často po prvýkrát objaví počas úplne bežných každodenných činností. V pokročilých štádiách toto ochorenie výrazne obmedzuje pohyb kĺbu. Túto bolesť môžu zmierniť či dokonca odstrániť antireumatiká pôsobiace proti bolesti spolu s oporou kolena.“
„Tento pojem zahŕňa celý rad rôznych ochorení jabĺčka kolena (pately). Tieto ochorenia siahajú od porúch svalov hornej časti nohy až po vrodené deformácie, pri ktorých má jabĺčko tendenciu k laterálnej dislokácii. Bolesť sa prejavuje obvykle pri chôdzi, behu alebo vyrovnávaní nohy po drepe. Medzi účinné možnosti liečby patrí fyzický tréning stehenných svalov zameraný konkrétne na zlepšovanie ich schopnosti udržať jabĺčko na mieste a/alebo na jeho správny pohyb. Pomáha aj používanie opory kolena.“
Tieto informácie nenahrádzajú odbornú radu lekára, diagnostiku ani liečbu. So všetkými otázkami týkajúcimi sa akéhokoľvek ochorenia sa vždy obráťte na lekára. Odborné rady neignorujte a neodkladajte ich získanie kvôli niečomu, čo si tu prečítate.
Zápästie je pre náš profesionálny a osobný život možno ten najdôležitejší kĺb. Ruky a prsty používame takmer v každom aspekte našej práce, či už sme športovci, hudobníci alebo pracujeme na počítači. Toto nepretržité používanie znamená, že riziko poranenia zápästia je mimoriadne vysoké a keď trvá roky, chronická nadmerná záťaž môže spôsobiť únavu týchto kĺbov a vznik bolestivých stavov opísaných nižšie.
Zlomeniny vretennej a člnkovitej kosti spôsobujú silnú bolesť zápästia. V závislosti od typu a polohy úrazu je zlomeninu potrebné najskôr napraviť a potom znehybniť pomocou sadrového obväzu predlaktia. Tento obväz je možné zložiť približne po štyroch až dvanástich týždňoch, keď je kĺb voľný a pacient ním môže začať trochu pohybovať v určitých časových intervaloch. Pri zotavovaní môže pomôcť fyzikálna terapia a používanie opôr zápästia.
„Fraktúry a dislokácia karpálnych kostí a roky nesprávneho alebo nadmerného používania môžu poškodiť kĺbovú chrupavku, čo vyvoláva bolesť, ktorá sa nedá presne lokalizovať a niekedy spôsobuje opuch zápästia. Na určenie definitívnej diagnózy sa môžu použiť RTG vyšetrenia. Akútnu osteoartritídu možno liečiť liekmi proti bolesti a dlahami alebo oporami, ktoré zabraňujú nadmernému pohybu zápästia. Postihnuté zápästie by tiež malo byť v pokoji a chránené.“
„V karpálnom tuneli, ktorý tvoria kosti zápästia a priečny väz, sa nachádzajú rôzne pružné šľachy a stredový nerv, ktorý privádza vnemy do prstov. Bolesť v ruke sa prejaví vtedy, keď sa tento tunel zúži, čo môže nastať v dôsledku hematómov alebo preťaženia zápästia. Najtypickejším príznakom je bolestivá parestézia v prstoch (nepríjemné mravčenie), ktorá sa prejavuje väčšinou v noci. Okamžitú úľavu prinesie zatrasenie alebo trenie postihnutej ruky, zatiaľ čo dlhodobá liečba sa zameriava na zlepšenie príznakov pomocou používania fixačných dláh, ktoré zápästie znehybnia.“
„Tendosynovitída je ochorenie postihujúce šľachy, ktoré prebiehajú zadnou časťou ruky a napínajú (naťahujú) prsty a palce. K problémom dochádza, keď tieto šľachy v dôsledku preťaženia alebo zmien spôsobených reumatickými ochoreniami opuchnú. Kĺb by mal zostať v pokoji a v prípade potreby by sa naň mal priložiť ľad. Najdôležitejšie však je nepreťažovať ho. Antireumatiká prinesú rýchlu úľavu od bolesti, rovnako ako opory zápästia, ktoré stabilizujú dotknutú oblasť vďaka jemnému tlaku.“
Tieto informácie nenahrádzajú odbornú radu lekára, diagnostiku ani liečbu. So všetkými otázkami týkajúcimi sa akéhokoľvek ochorenia sa vždy obráťte na lekára. Odborné rady neignorujte a neodkladajte ich získanie kvôli niečomu, čo si tu prečítate.
Členok je vratký – doslova! Asi každý pozná bolesť, keď zle stúpi alebo si vyvrtne členok. Táto bolesť je spravidla následkom veľkej námahy bočných väzov alebo vonkajšieho členka, čo niekedy vedie aj k zlomenine kosti. Oba tieto scenáre síce môžu nastať aj v každodennom živote, no zranenia hornej časti členka sa najčastejšie vyskytujú pri športe, kde by sa mala ochrane členka venovať mimoriadna pozornosť. Tu uvádzame príklady najčastejších úrazov.
Keď je členok v polohe „chodidlo smerom nadol“, kosti sú menej stabilné a kĺb získava stabilitu vďaka väzom a svalom.
Keď sa chodidlo vyvrtne smerom dovnútra – čo je jedno z najčastejších zranení väzov vôbec – dochádza k pretrhnutiu vonkajších (bočných) väzov rôznej závažnosti, v dôsledku čoho je akýkoľvek pohyb kĺbu v hornej časti lýtka mimoriadne bolestivý. Je vhodné nechať si vyvrtnutý členok vyšetriť u lekára, aby ste sa ubezpečili, že nedošlo k zlomenine žiadnej kosti. Liečba okrem fyzikálnej terapie často zahŕňa vyvýšenie končatiny, použitie dlahy, pokoj, ľad a kompresiu.
Tieto informácie nenahrádzajú odbornú radu lekára, diagnostiku ani liečbu. So všetkými otázkami týkajúcimi sa akéhokoľvek ochorenia sa vždy obráťte na lekára. Odborné rady neignorujte a neodkladajte ich získanie kvôli niečomu, čo si tu prečítate.
V úzkom priestore lakťa sa nachádza niekoľko anatomických štruktúr. Tento fakt v kombinácii s namáhavým a nepretržitým používaním ramien v každodennom živote znamená, že kĺb je mimoriadne náchylný na zranenia a ochorenia. Diagnostika a liečba bývajú často zdĺhavé a vlečúce sa procesy, pričom príznaky sú rôzne. Táto stránka poskytuje stručný prehľad častých problémových oblastí.
„Tenis nie je jedinou príčinou problémov s lakťom – tento kĺb môže zaťažovať aj celý rad každodenných činností, ako je práca s počítačom alebo manuálna práca, a to nadmerným preťažovaním svalov zápästia a extenzorov prstov. Výsledkom môže byť intenzívna bodavá bolesť, najmä vo vonkajšej časti lakťového kĺbu. Liečba zahŕňa pokoj a vyhýbanie sa pohybom, ktoré vyvolávajú bolesť. Úľavu môžu priniesť aj miestne lieky proti bolesti a opory lakťa, rovnako ako celé spektrum fyzikálnej terapie.“
„Golfový lakeť je ochorenie, pri ktorom dochádza k chronickému preťažovaniu svalov, ktoré ohýbajú zápästie a prsty. Rovnako ako pri tenisovom lakti sa na liečbu často používajú pokoj, lieky proti bolesti a opory lakťa.“
75 % ľudí má príležitostné alebo nepretržité záchvaty bolesti chrbta, v dôsledku čoho je tento stav druhou najčastejšou príčinou návštevy ortopéda. Ako sa naše kĺby vekom opotrebúvajú, najviac je zaťažená bedrová chrbtica. Zrazu sa nevieme bez bolesti vzpriamene postaviť – čo je činnosť, ktorú bežne vykonávame bez toho, aby sme si to uvedomovali. Tu uvádzame príklady najčastejších poranení chrbta.
„Platničky sú zdrojom veľkej bolesti v stavcoch. Medzistavcové platničky umiestnené medzi každým stavcom sú elastické štruktúry, ktoré pôsobia ako pružiny a tlmiče a umožňujú pohyb stavcov. Keď sa platničky začínajú stenčovať, kĺby chrbtice sa začnú v priebehu času opotrebúvať a nervové koreňové kanáliky sa začnú zužovať. Tieto zmeny vedú k bolestivému podráždeniu nervových koreňov a boľavému chrbtu v dôsledku svalového napätia. Bolesť niekedy vystreľuje smerom k zadku a hornej časti nohy. Ak je bolesť ostrá a náhla, používa sa pojem lumbago. V akútnej fáze pomôžu silné lieky proti bolesti, ako aj pokoj na lôžku. Účinná môže byť opora chrbta a často aj fyzikálna terapia.“
„Opotrebovanie môže v pokročilých štádiách spôsobiť roztrhnutie vláknitých prstencov, v dôsledku čoho môže materiál z vnútra platničky uniknúť a podráždiť nervové korene. Výsledkom je mimoriadne bolestivé napätie svalov chrbta, ktoré takmer úplne znemožňuje pohyb. Táto bolesť môže vystreľovať aj nadol k zadku a nohám a vyvolať neurologické poruchy, ako sú parestézia a slabosť. Malo by sa vykonať RTG vyšetrenie postihnutej oblasti, ako aj MRI alebo CT vyšetrenie. Na zistenie nervového poškodenia sa používa elektrodiagnostické (EMG) vyšetrenie. V prípade akútnej hernie disku pomáhajú silné lieky proti bolesti. Keď akútne príznaky ustúpia, malo by sa začať s fyzikálnou terapiou. Zaužívanou súčasťou liečby sú aj opory chrbta.“