1. Slovakia
  2. FUTURO™ značka
  3. Tipy a triky
  4. Ako predchádzať zraneniam z opakovaného namáhania
  • Ako predchádzať zraneniam z opakovaného namáhania

    muž so zápästnou bandážou píše na notebooku

    • Vyhnite sa zraneniam v práci

      Zistite, ako v našej modernej počítačovej kultúre zabrániť zraneniam z opakovaného namáhania.

      Zranenia z opakovaného namáhania nie sú ničím novým – taliansky lekár Bernardino Ramazzini údajne v 18. storočí opísal najmenej 20 rôznych typov zranení z opakovaného namáhania. Keďže však čoraz viac ľudí sedí dlhé hodiny pri obrazovkách, pracuje čoraz intenzívnejšie a rýchlejšie vo fyzicky náročných zamestnaniach alebo prepína svoje sily v snahe zvyšovať športové výkony, riziko zranení sa zvyšuje.

      V súčasnosti sa čoraz viac ľudí stretáva so zranením z opakovaného namáhania (RSI) spôsobeným prácou s myšou. Príznaky tohto zranenia spôsobeného trvalým napätím, opakovanými pohybmi a neprirodzenou polohou ruky a zápästia siahajú od zníženej citlivosti alebo brnenia v prstoch až po bolesť vystreľujúcu do ramena.

      Opakovaná záťaž alebo namáhanie môže mať vplyv na ktorúkoľvek časť tela, ale zranenia prstov, dlaní, predlaktí, lakťov a ramien sú bežnejšie ako zranenia dolných končatín. Príznaky sa môžu pohybovať v rozmedzí od mierneho nepohodlia až po oslabujúcu bolesť. Bežnými charakteristickými znakmi zranenia z opakovaného namáhania sú opuchy, bolestivosť a stuhnutosť. Niektorí ľudia pociťujú aj brnenie a zníženú citlivosť.

      Najlepšie je zakročiť už pri počiatočných príznakoch, skôr než prerastú do plne rozvinutého ochorenia. Tu je teda niekoľko tipov na predchádzanie zraneniam z opakovaného namáhania:


    • Doprajte si prestávku

      Čo najčastejšie meňte svoju polohu a pravidelne si robte prestávky. Vstaňte a ak nemusíte byť pri stole (keď napríklad telefonujete alebo čítate výtlačok), poprechádzajte sa.


    • Venujte pozornosť držaniu tela

      Keď sedíte, držte chrbát rovno a ramená stiahnuté dozadu s panvou mierne naklonenou dopredu. Ak vás začnú bolieť svaly, uvoľnite chrbát a chvíľu otáčajte ramená. Vyvarujte sa zhrbenej polohy.


    • Buďte ergonomicky správny

      Používajte myš, ktorá vám pasuje do ruky. Keď ruku nepoužívate, uvoľnite ju. Keď klikáte alebo píšete, držte dlaň a zápästie rovno. Ak je to možné, používajte počítačový tablet a pero alebo skratky na klávesnici, aby ste nadmerne neklikali myšou.


    • Zmiernite bolesť

      Ak sa už u vás vyskytli príznaky, bolesť môžete zmierniť priložením vrecka s ľadom alebo studeného vrecka na postihnutú oblasť. Môžete vyskúšať aj zápästnú bandáž, napríklad nastaviteľnú stabilizačnú zápästnú ortézu, alebo lakťovú bandáž, ako aj softvér na rozpoznávanie reči. Bolesti môžete zmierniť aj pomocou rôznych relaxačných metód, pravidelného strečingu alebo masáží, aby ste sa mohli koncentrovať na prácu.

      V závislosti od požiadaviek vašej práce alebo od športu, ktorý vás baví, môže byť ťažké úplne sa vyhýbať opakovaným pohybom, ktoré vedú k zraneniu z opakovaného namáhania. Dôležité je počúvať svoje telo. Vždy, keď môžete, naťahujte sa a prerušte cyklus opakovaných pohybov. Podporte svoje kĺby ich obviazaním alebo pomocou ortézy, aby ste sa chránili.